YENİŞEHİR’DE ALTEPE RÜZGARI ESTİ

Seçim çalışmaları kapsamında ilçe turlarını hız kesmeden sürdüren Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Yenişehir ilçesinde de AK Parti İlçe Başkanı Adnan Kamil, Belediye Başkan Adayı Süleyman Çelik, partililer ve çok sayıda vatandaş tarafından coşkulu bir şekilde karşılandı. Beraberindeki yoğun kalabalıkla birlikte ilçe esnafını ziyaret eden Başkan Altepe, mahalle mahalle, sokak sokak gezip, vatandaşları selamladı.

BU HALK OYUNLARA İZİN VERMEZ

İlçe merkezinde toplanan kalabalığa seslenen Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, her seçim öncesi olduğu gibi bu seçim öncesinde de Türkiye’nin büyüyüp, gelişmesini istemeyen bazı güçlerin yeni oyunlar oymaya başladığını söyledi. Geçen yerel seçimler öncesinde de bir ekonomik kriz gündeme getirildiğini Bursa’da da fabrikaların kapatılıp, binlerce kişinin işsiz kaldığını hatırlatan Başkan Altepe, “Ancak halkımız bu oyunlara itibar etmedi. Yüzde 50’ye yakın oyla bizleri göreve getirdi. Yine aynı senaryolar oynanıyor. Ancak halkımız bunlara yine itibar etmeyecek. Sandık demokrasisini en iyi uygulayan bizim halkımızdır. Bu halk birçok köklü partiyi nasıl siyaset sahnesinden silip, AK Parti’yi iktidar yaptıysa, inşallah şimdi de yüzde 50’den daha fazla bir destekle yine bizi görev başına getirecektir. Çünkü halkımız hizmetin kimler tarafından getirildiğini çok iyi biliyor” dedi.

“KIRSAL KALKINMADA DA ÖRNEK OLACAĞIZ”

Başkan Altepe, daha sonra yaklaşık 200 araçlık konvoyla köy ziyaretlerine başladı. İlk olarak Çelebiköy’e gelen Başkan Altepe, burada da havai fişek gösterileri ile karşılandı. Köy meydanında toplanan vatandaşlara seslenen Başkan Altepe, yeni yasa ile Büyükşehir’in Yenişehir için de büyük bir fırsat olduğunu ve kırsal kalkınma hamlesini Yenişehir’den başlatacaklarını söyledi. Yenişehir Belediye Başkan Adayı olan Süleyman Çelik’in 38 yıllık arkadaşı olduğunu, üniversiteyi birlikte okuduklarını ve bu arkadaşlıkları nedeniyle sık sık Yenişehir’e gelip, tarlalarla birlikte sulama yaptıklarını dile getiren Başkan Altepe, Yenişehirlilerin bu fırsatı çok iyi kullanması gerektiğini söyledi. Büyükşehir Belediyesi olarak bu dönem hayata geçirdikleri yeni stadyum, teleferik, yeni belediye binası, tramvay üretimi, gemi ve uçak işletimi gibi projelerle Türkiye’de en çok konuşulan belediye olduğunu vurgulayan Başkan Altepe, “Şuanda 26 konuda Türkiye’ye, 6 konuda dünyaya örnek konumdayız. Yeni yasa bize kırsal kalkınma konusunda da önemli görevler yüklüyor. Artık Özel İdare ve İl Genel Meclisi yok. Onların bir yılda yaptığı yatırımın en az 5-6 katını bir yasal olarak kırsal kesime yapmak zorundayız. Bu nedenle biz istiyoruz ki kırsal kalkınma yatırımları ile de Türkiye’ye örnek olalım” diye konuştu.

BÜYÜKŞEHİR ARTIK ÇİFTÇİNİN DE YANINDA

Kırsal kalkınma konusunda gerekli tüm hazırlıkları yaptıklarını hangi köye, nasıl bir proje uygulanacağı yönündeki tespitleri tek tek yaptıklarını ifade eden Başkan Altepe, seçimlerin ardından bu çalışmaların startını vereceklerini ifade etti. Kırsal kalkınma yönünde söylediklerinin sadece bir vaat olmadığını, bugüne kadar görevleri olmadığı halde yaptıkları yatırımlarla kırsalda ekonomik kalkınmayı başlattıklarını ifade eden Başkan Altepe, “Akçalar’da bölgenin en önemli geçim kaynağı olan ve 2009 yılında kapatılan mezbahayı, ruhsatı iptal edilmiş olmasına rağmen modernize ettik, yeni ruhsat çıkarttık ve işletmeye açtık. Yine dağ ilçelerimizde hayvancılığın gelişmesi sağlamak amacıyla sorumluluk sahamızın dışında olmasına rağmen Keles’e süt fabrikası kurduk ve ürünlerimiz satışa sunuldu. Biz kırsal kalkınma konusunda en hazırlıklı belediyeyiz. Bu bölgelerde de hayvancılığın geliştirilmesinde tarla tarımında daha verimli ürün alınmasına, depolama, ambalajlama tesislerinin kurulmasından pazarlamaya kadar her alanda Büyükşehir Belediyesi olarak çiftçimizin yanında olacağız. Sulama göletine ihtiyaç varsa bize geleceksiniz. İlgili kurumlara ileteceğiz, onlar yapmıyorsa hemen çalışmaları başlatacağız. Bununla ilgili tecrübemiz de var, bütçemiz de. Yeni dönemde Yenişehir Belediyesi’nin de bütçesi yüzde 2,5’tan yüzde 4,5’a çıkıyor. Dolayısıyla sadece Büyükşehir Belediyesi değil, Yenişehir Belediyesi de kırsala önemli yatırımlar yapacak. Biz de Yenişehir Belediye’mizi destekleyeceğiz. Süleyman Başkanımız isteyecek, biz yapacağız. Ancak tüm sorunlarımızın daha süratli çözülmesi için bizim daha güçlü bir şekilde göreve gelmemiz gerekli. Bu konuda Yenişehir’in tavrını bu kalabalıktan görüyoruz. Yenişehir kararını vermiş. Şimdiden hayırlı olsun” dedi.

Başkan Altepe, Subaşı ve Söylemiş köylerinde de vatandaşlar tarafından meşale gösterileri ile karşılandı. Bu köylerde de kahvehane toplantılarında vatandaşlara seslenen Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, artık Nilüfer ilçesinde ne varsa Yenişehir’de de olacağını spor tesislerinden sosyal donatı alanlarına kadar Yenişehir’in çehresinin tamamen değişeceğini vurguladı.

TWITTER'DA Recep ALTEPE /